Badania profilaktyczne
Zaleca się, aby każda kobieta przynajmniej raz w roku poddała się ginekologicznym badaniom profilaktycznym.
Procedury profilaktyczne, takie jak badanie ginekologiczne, badanie usg 2D i 3D, cytologia, badanie piersi, typowanie wirusów HPV i szczepienia zapewniają zapobieganie i wczesne wykrywanie schorzeń ginekologicznych, w tym również nowotworowych.
CYTOLOGIA LBC, CINtec PLUS P16/Ki67, NOWOCZESNA MAŁOINWAZYJNA DIAGNOSTYKA ENDOMETRIOZY
Nowa jakość w badaniach cytologicznych pozwala na osiągnięcie większej pewności i wiarygodności wyników, a zatem lepiej chroni zdrowie i życie kobiety.
Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia cienkowarstwowa jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. Przy LBC zamiast standardowego rozprowadzania materiału na szkiełku, komórki zostają zawieszone w specjalnym płynie, który pozwala na lepsze przygotowanie preparatu do badania, a co za tym idzie, na uzyskanie większej czułości badania.
Wczesne wykrycie wspomnianych schorzeń ginekologicznych pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i daje wyższe rokowania na całkowite wyleczenie i szybki powrót do zdrowia.
CINtec PLUS P16/Ki67
CINtec Plus jest testem służącym do wykrywania zmian spowodowanych wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego na wczesnym etapie rozwoju raka. W wyniku infekcji wirusem HPV cykl komórkowy zostaje zaburzony. Dzięki CINtec Plus możemy zlokalizować komórki, które nie dzielą się w prawidłowy sposób. Dużą zaletą tego testu jest to, że wskazuje on już występujący stan chorobowy, a nie samą obecność wirusa.
NOWOCZESNA MAŁOINWAZYJNA DIAGNOSTYKA ENDOMETRIOZY
Endometrioza to choroba, z którą wiążą się przede wszystkim nasilone dolegliwości bólowe podbrzusza, odczuwane w trakcie miesiączki. Ze względu na pojawiające się endometrium w innych miejscach ciała niż macica, dolegliwości bólowe mogą dotyczyć również jelita, pęcherza oraz narządów zlokalizowanych poza miednicą. Szacuje się, że aktualnie endometrioza może występować u 6 -12% kobiet w wieku rozrodczym, a jej diagnozowanie dotychczas nie było łatwe. Jak aktualnie diagnozowana jest endometrioza, czy istnieją małoinwazyjne i nowoczesne metody diagnozowania choroby? Dotychczas "złotym standardem" było badanie histopatologiczne zmienionych tkanek pobranych w trakcie laparoskopii. Laparoskopia jest zabiegiem , który polega na wprowadzeniu do jam ciała specjalnego urządzenia umożliwiającego oglądnięcie wnętrza organizmu, pobranie fragmentów tkanek do badania histopatologicznego i przeprowadzenie zaplanowanego zabiegu (np. usunięcia zmian chorobowych). Niestety taka diagnostyka wymaga pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Od niedawna pojawiły się mniej inwazyjne skuteczne metody diagnostyki endometriozy czyli:
- badanie z krwi: EndomKIT - diagnostyka endometriozy wspomagana badaniem krwi jest dedykowana kobietom z podejrzeniem endometriozy wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem
- badanie molekularne EndoRNA qRT-PCR - badanie małoinwazyjne, do którego materiał z jamy macicy lekarz może pobrać w trakcie wizyty w gabinecie. EndoRNA qRT-PCR test jest badaniem, które warto wykonać zarówno w celu potwierdzenia jak i wykluczenia endometriozy
Więcej o powyższych badaniach możesz dowiedzieć się na stronach: